Recenze knihy The Vision Driven Leader

Dnes 31. března 2020 vychází kniha The Vision Driven Leader autora Michaela Hyatta a tentokrát se zaměřuje na vizi, její význam a především na její tvorbu. Ať už jste sami ve vedoucí pozici, vedete tým, nebo alespoň rodinu, je tato kniha určena vám a může vám být opravdu užitečná. Měl jsem možnost si ji přečíst před jejím vydáním a přináším vám proto krátké zamyšlení které vám jak doufám, bude užitečným.

11_VF

Patřím ke generaci X a kultura, ve které žiji, se neustále snaží o naši okamžitou pozornost. Výsledkem je, že cítíme neustálé úzkosti a starosti, přebíháme od jednoho projektu ke druhému, aniž bychom dělali dostatečné pauzy a reflexi. Často se snažíme o okamžité uspokojení a znovu se staráme o okamžité výsledky pro generaci mileniálů. Autor nám v knize přitom připomíná, že nesmíme zapomenout poskytnout zastřešující a společně sdílenou inspirativní a smysluplnou vizi, se kterou bychom se všichni mohli vyrovnat. Pokud jste neustále nuceni, zastavte se, pozastavte se a přemýšlejte o významu toho všeho.

Literatura, která by dávala jasné pokyny v jazyce, kterému by každý rozuměl, jak vytvořit svou osobní nebo obchodní vizi pro váš tým, je vzácná a často mluví k čtenáři podnikovým jazykem a je plná prázdných frází. V případě knihy The Vision Driven Leader tomu tak není.

Ve své knize Michael Hyatt – mentor produktivity hovoří ze svých vlastních zkušeností, popisuje význam a výsledky postoje vedoucího na základě vize a rovněž důsledky vedení s neexistencí dlouhodobou vizí, a také vypráví příběh důkladně vytvořené vize, která zůstala na dlouhou dobu zapomenutá a nikdy neožila a jak se tomu můžeme vyhnout. Aby organizace a její vedoucí mohli plnit své poslání, a to zejména v době rozptýlení, bezprostředního ohrožení a strachu, musí své chování (strategii, způsoby Jak?) Zaměřit na společně sdílené cíle (předmět Co?) stanovené v 3–5 let vzdálené budoucnosti a neustále všem připomínat (‚vize teče’ a neměli bychom se snažit ji uzavřít do nepropustné nádoby) ve formě Vision Script – inspirativní, konkrétní a akční, ale ne příliš dlouhý dokument. Vytvoření takového klíčového a fixního dokumentu musí, jak tvrdí autor, vždy předcházet flexibilním strategiím. Kniha vás poučí o tom, jak můžete vytvořit takový proveditelný dokument pro sebe a pro svůj tým bez ohledu na to, kdo vedete. Kniha také představuje řadu inspirativních životních příběhů lidí, kteří díky své neoblomné vizi přispěli ke zlepšení lidskosti a překročili své domnělé možnosti – horolezec Tommy Caldwell (The Down Wall), Jane Chen (Embrace Warmer, Little Lotus), Malala Yousafzai (právo na vzdělání), Garett Camp a Travis Kalanick (Uber), Evelyn Berezin (textový procesor) a další.

Zpočátku jsem byl maličko skeptický, zvláště nyní v době pandemie, zda by bylo vhodné a realistické uvažovat o budoucích vizích. S touto knihou jsem si však uvědomil, že právě teď, než přemýšlet o sebe zajištění na další den, je důležitější vytvořit vizi pro sebe, vaši rodinu, své spolupracovníky a společnost, pro kterou pracujete, abyste překonali obtíže dne a upřeli zrak k naději a na to, z čeho může mít z dlouhodobého hlediska prospěch naše společnost a naši blízcí. Přečtěte si ji pro inspiraci, bude vám dobře sloužit.

Napište mi

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s